بلوك پرلكس CLC چيست و چه ويژگي هايي دارد
صفحه اصلی جستجو تماس با ما ثبت کالا

بلوك پرلكس CLC چيست و چه ويژگي هايي دارد

[ مشاهده نسخه اصلي ]

پرلکس PERELEX یکی از انواع بلوک های بتنی سبک سلولی بانام اختصاری CLC است . این بلوک از دوغاب ماسه بادی و سیمان که با فوم مایع مخلوط می گردد ، تشکیل شده است. به همین دلیل به آن فوم بتن نیز می گویند. 

پرلکس دارای دانسیته ای حدود 700kg/m3 است و به دلیل اینکه دانسیته آن از آب سبکتر است ، روی آب شناور می ماند. 


بلوک پرلکس دارای ابعاد زیر می باشد : 

طول : 60cm

ارتفاع : 25cm

ضخامت : دارای 3 ضخامت 10cm-15cm-20cm

پرلکس در دو نوع پلی استایرنی و بدون پلی استایرن تولید می گردد.( البته ضخامت 10cm فقط در یک نوع تولید می گردد.همچنین این بلوک ، دارای فاق و زبانه جهت چفت شدن در یکدیگر می باشد. به دلیل استفاده از قالب در تولید بلوک بتنی سبک پرلکس ، دقت ابعادی آن بالا و فاقد اعوجاج می باشد.

مهمترین مواد اولیه تشکیل دهنده این بلوک عبارتند از سیمان ، ماسه ( بادی)، مواد حباب ساز ، آب و فوم می باشد.

مقاومت فشاری این بلوک دیواری بیش از 25kg/cm2 می باشد که الزامات استاندارد ملی 7782 برای بلوک های غیر باربر را کاملا رعایت می کند. (مقاومت فشاری نمونه های آزمایش شده پرلکس مابین 27 تا 33kg/cm2 می باشد)

اما مهمترین خصلت این بلوک ، ضریب انتقال حرارت حدود 0.15w/m.k می باشد که باعث می شود با استفاده از آن مبحث 19 انرژی در ساختمان مربوط به بحث دیوارچینی کاملا رعایت شود.

همچنین به دلیل ساختار مجوف و حفره دار این بلوک ها ، استهلاک صوت در آنها بالا بوده و نقش یک عایق صوتی خوب را ایفا می نمایند.

نکته مهمی که لازم به ذکر است آن است که تخلخل و حفره دار بودن این بلوک از نوع بسته می باشد. این بدان معناست که رطوبتی که به بلوک می رسد تنها به مقدار کم (حدود 10 درصد ) جذب بلوک می گردد . لذا جذب آب آن پایین بوده و عمل سیمان کاری و کارکردن کاشی و سرامیک و... روی آن به راحتی انجام می گیرد.

همانگونه که می دانیم در بسیاری از مصالح دیگر به هنگام آتش سوزی به دلیل آزاد شدن انرژی گاز در اثر حرارت ، رفتار انفجارگونه ای از طرف مصالح اتفاق می افتد و دیوار تخریب می گردد؛ در صورتیکه یکی از مزایای ارزشمند این بلوک آن است که به دلیل ساختار متخلخل آن ، در هنگام آتش سوزی گازهای داخلی فرصت خروج از داخل آن را پیدا می کنند و این موضوع باعث می گردد بلوک تخریب نگردد.

نوع دیگری از بلوک پرلکس ،نوع فوق سبک پلی استایرنی است که در ساختار آن یک لایه پلی استایرن به ابعاد حدودی 3*25*45 سانتیمتر تعبیه گردیده است.مزیت این نمونه نسبت به نوع معمولی آن ، سبک تر بودن(دانسیته حدودی 600kg/m3) و دمپینگ صوت بالاتر می باشد. اما در عین حال مقاومت مکانیکی آن پایین تر از نوع توپر معمولی است. به همین دلیل در پروژه ها عمدتا استفاده از نوع اول (توپر) با دانسیته 700kg/m3 توصیه می گردد.

از دیگر مزایای چشمگیر این دیوار ، سرعت اجرای بالای آن است . به دلیل بزرگ بودن بلوک ها و در عین حال سبکی نسبی ، سرعت دیوارچینی معمولا تا دو برابر مصالحی مانند آجر ، سفال و لیکا نیز می رسد که این نکته ، باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه دیوارچینی می گردد.

اما همانگونه که هیچ مصالحی بدون عیب نیست ، پرلکس نیز از این قضیه مستثنی نیست ؛ انقباض یا جمع شدگی بلوک یکی از معایب عمومی بتن های سبک CLC و AAC می باشد. این جمع شدگی در مورد پرلکس پس از تولید تا بازه زمانی حدود 20 روزه  حدود نیم درصد می باشد(البته لازم به ذکر است که این انقباض در کلیه بتن های سبک اعم از هبلکس و ... نیز وجود دارد و در صورتیکه اتصال دیوار به سقف بعد از این بازه زمانی انقباضی انجام گردد، این مشکل حل خواهد گردید) . 

دستور العمل اجرای دیوار پرلکس

در اجرا و نصب پرلکس باید به نکات زیر توجه داشت :

1- بهترین ملات برای این بلوک ملاتی متشکل از "یک پیمانه سیمان ، یک پیمانه پودر سنگ و سه پیمانه ماسه بادی ( و یا شن 03) می باشد. در صورت تمایل می توان از ملات های کاملا آماده چسبی مخصوص بلوک های CLC و AAC نیز استفاده نمود.

2- با توجه به جذب آب نسبتا پایین بلوک های پرلکس نسبت به بلوک های گازی (AAC) ، زنجاب نمودن بلوک قبل از مصرف ضرورتی نداشته و فقط کافی است که سطح ملات گیر در مرحله نصب به خوبی خیس شود

3- ضرورت دارد تا دو روز پس از انجام عملیات دیوارچینی ، نسبت به آبدهی جهت گیرش ملات اقدام گردد. عدم آبدهی کافی باعث عدم استحکام ملات و جدایش بلوک از آن یا مشکلات دیگر می گردد

4- دقت ابعادی و صافی بالای سطحی در این محصولات باعث گردیده است تا مصرف ملات در حدود 0.5 سانتیمتر (5 میلیمتر) در هر رج باشد. استفاده از ملات با ضخامت بیشتر ضمن افزایش هزینه ، باعث کاهش عایق بندی حرارتی و صوتی می گردد

5- اگرچه امکان برش توسط اره های چوب بری معمولی وجود دارد ، اما استفاده از اره برقی زنجیری می تواند سرعت و دقت اجرا را افزایش دهد. بدین منظور اره Makita 40-20-A که در شیارزنی و انجام عملیات تاسیساتی نیز به کار می رود ، پیشنهاد می شود 

6- گاهی مواقع ، به دلیل سفارش بالا و یا موجود نبودن دپو بار در موقع سفارش ، ممکن است بلوک ها هنوز مقداری رطوبت داشته باشند که این موضوع باعث جمع شدگی یا انقباض بلوک به میزان حدود 0.2 درصد (بسیار ناچیز) خواهد گردید که به منظور اجتناب از این امر در هنگام دیوارچینی ، پیشنهاد می گردد که چینش دیوار حدود 10 روز پس از تحویل بار انجام گردد که بر این اساس انجام عملیات اندود کاری سطحی دیوار نیز حتی الامکان دیرتر انجام خواهد گرفت

7- به منظور اتصال دیوار با ستون یا اتصال دو دیوار متقاطع با هم استفاده از شاخک های فلزی به منظور بهبود اتصال پیشنهاد می گردد.

مشخصات فني و ويژگي هاي بلوك بتني پرلكس

1 -  سبکی بلوک پرلکس

 بلوک پرلکس به دلیل استفاده از دانش فنی  برتر و نحوه تولید با استفاده  از فن آوری پیشرفته روز دنیا محصولی  بسیار سبک می باشد که این امر منتهی به کاهش مقاطع اسکلت و فونداسیون و مقاومت بیشتر سازه در مقابل نیروی مخرب زلزله و کاهش هزینه ساخت خواهد شد.

 2 – فاق و زبانه در بلوک پرلکس

 وجود فاق و زبانه در  بلوک  پرلکس باعث  ایجاد  اتصال  مکانیکی  مناسب در محل  اتصال دو بلوک می گردد. عدم  وجود فاق  و زبانه  در محصولات  مشابه  مشکلات زیادی را در مرحله اجرا به دنبال داشته و با مصرف ملات بیشتر باعث ایجاد هزینه نصب و اجرا می گردد. همچنین فاق و  زبانه باعث ارتقاء ایزولاسیون حرارتی دیوار نیز می گردد. این مشخصه در بلوک های بتن گازی AAC و در محصولات مشابه بر مبنای سیستم برش وجود ندارد.

 3 – مقاومت در برابر ترک و ریزش بلوک پرلکس

 امکان ترک خوردگی و ریزش در اثر ضربه و زلزله  و تغییرات دمایی در این نوع  بلوک به دلیل دارا  بودن الیاف  پلی پروپیلن بسیار کاهش  می یابد. این مشخصه در بلوک های بتن گازی و محصولات مشابه وجود ندارد.

 4 – عایق حرارتی بلوک پرلکس

 بلوک پرلکس به خاطر تخلخل  و وجود تعداد  بسیار زیاد حباب های ریز هوای محبوس در آن جزء برترین  مصالح عایق حرارتی و برودتی در ساختمان می باشد که بر طبق تحقیقات پژوهشگران آمریکایی %32 در  هزینه های ایجاد تاسیسات  حرارتی و برودتی صرفه جویی و از اتلاف مقادیر زیاد انرژی جلوگیری خواهد شد. با توجه به رعایت مقررات مبحث 19 بلوک پرلکس در ضخامت های متعارف این الزامات را به خوبی پوشش می دهد.

 5 – عایق صوتی بلوک پرلکس

 بلوک پرلکس به دلیل وجود مواد اولیه خاص در ترکیبات آن و نحوه  پخش حباب های محبوس در آن به عنوان  یکی از مصالح خوب در رابطه با عایق صوتی بوده  به طوری که در برخی از  استانداردهای جهانی بالاخص استاندارد آمریکا آن را در زمره  عایق های صوتی بسیار خوب دسته بندی و در پروژه های  مختلف در زمینه عایق صوتی از آن استفاده می کنند. با توجه به رعایت مقررات مبحث 18 بلوک پرلکس در ضخامت های متعارف این الزامات را به خوبی پوشش می دهد و بهترین مصالح عایق برای عایق بندی صوتی فضاهای پر سر و صدا از قبیل موتور خانه ها و فضا های اداری و مدارس می باشد.

 6 – صرفه اقتصادی و سرعت در اجرای بلوک پرلکس

 بلوک سبک پرلکس به دلیل داشتن فاق و زبانه و ابعاد متناسب و  کارکرد ساده  سرعت اجرا را چندین برابر افزایش می دهد. همچنین  عدم  ایجاد ضایعات و وزن  سبک و پایین بودن ملات مصرفی و نازک بودن ضخامت اندود گچ به دلیل عدم اعوجاج و ده ها مزیت دیگر نسبت به سایر مصالح منتهی به پایین آمدن هزینه های ساخت و ساز می گردد. ( کاهش ابعاد فونداسیون و اسکلت ) 

 7 – مقاومت در برابر آتش بلوک پرلکس

 در اثر آتش سوزی و حرارت های بالا در بلوک پرلکس با توجه به وجود تخلخل و امکان خروج گازها و وجود الیاف پلی پروپیلن تخریب صورت نمی گیرد و مکانیزم خردایش و انفجار گونه به شدت پایین می آید که همین ویژگی آن را در زمره دیوارهای ضد آتش Firewall معرفی می نماید و در مکان های عمومی حساس و با اهمیت از جمله هتل ها و بیمارستانها و مراکز آموزشی و ... کاربری خوبی دارد.

 8 – جذب آب و قابلیت سیمان کاری و نصب سنگ و کاشی روی بلوک پرلکس

 جذب آب مناسب در بلوک سبک پرلکس باعث گردیده است تا امکان انجام عملیات سیمان کاری و یا نصب سنگ نما و کاشی برروی آنها به خوبی صورت گیرد.

 9 – کار پذیری بلوک پرلکس

 بلوک پرلکس را به خوبی می توان اره کشی و میخ کوبی و سوراخ کاری و یا شیارزنی نمود و محل عبور تاسیسات مکانیکال و الکتریکال را تعبیه کرد. کارپذیری این بلوک در سطح بسیار بالایی می باشد.

 10 – عایق رطوبتی بلوک پرلکس

 به دلیل مصالح به کار گرفته شده و دانش فنی برتر در فرایند تولید بلوک پرلکس محصول نهایی در برابر رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان می دهد به طوری که از لحاظ عایق رطوبتی همگام با استانداردهای روز دنیا می باشد.

 11 – سهولت در حمل و نقل بلوک پرلکس 

 با توجه به اینکه بلوک پرلکس با شکل هندسی منظم  و دقیق و با وزن مخصوص پایین تولید می گردد در هر سرویس حمل نسبت به مصالح مشابه با حجم بیشتر و  وزن کمتری بارگیری و حمل می گردد.

 12 – دوام و غیر قابل تجزیه بودن بلوک پرلکس 

 با توجه به ترکیبات بلوک پرلکس این محصول فاسد نمی شود و رشد کپک و یا میکرو ارگانیزم های دیگر در آن غیر ممکن است و هیچ گونه حشره ای در آن لانه سازی یا تخم گذاری نخواهد کرد. به دلیل مواد موجود بلوک درطولانی مدت ماندگاری عالی داشته و تغییر خاصیت نخواهد داشت. همچنین محصول پرلکس دارایPH برابر 7 می باشد که پایداری آن را در مقابل عوامل شیمیایی تضمین می نماید.

 13 – سازگاری با محیط زیست بلوک پرلکس

 تحقیقات نشان می دهد بلوک پرلکس و فرآیند تولید آن به دلیل استفاده از انرژی پاک با محیط زیست کاملا سازگار است به گونه ای که برای طبیعت مضر نیست  و هیچ گونه زباله یا مواد آلاینده تولید نمی کند.

 14 – همگامی با مبحث 18 و 19 و رعایت استاندارد های ملی ساختمان بلوک پرلکس

 مقاومت فشاری  بلوک پرلکس بیش از 2Kg/cm 30 که  فراتر از الزامات استاندارد ملی شماره 7782 برای  بلوک های جدا کننده  غیر باربر می باشد. ضریب انتقال حرارتی کمتراز W/mk 14/0 بلوک پرلکس مبحث 19مقررات ملی ساختمان و همچنین عایق صوت بودن بلوک پرلکس مبحث 18مقررات ملی ساختمان را پوشش می دهد.


تیم تحقیقاتی ساخت بازار

 SAKHT BAZAR